Zakład Gospodarki Komunalnej

w Sadownem

Wirtualne Biuro Obsługi

Certyfikat

Przydatne linki:

Statystyki

Użytkowników:
1
Artykułów:
47
Zakładek:
7
Odsłon artykułów:
247519

Stacje Uzdatniania Wody

Zakład Gospodarki Komunalnej w Sadownem obsługuje dwie Stacje Uzdatniania Wody:

1. Stacja Uzdatniania Wody we wsi Ocięte

2. Stacja Uzdatniania Wody we wsi Złotki

Stacja Uzdatniania Wody we wsi Ocięte jest zlokalizowana przy drodze krajowej nr 50. Zasila w wodę pólnocną i zachodnią część Gminy Sadowne w tym miejscowości tj.: Sadowne, Ocięte, Grabiny, Wilczogęby, Sojkówek, Szynkarzyzna, Rażny, Zalesie, Krupińskie, Płatkownica, Sadoleś, Zarzetka, Morzyczyn Włościański i Morzyczyn Włóki.

Źródłem wody dla tej części  wodociągu jest ujęcie wody podziemnej składające się z trzech studni głębinowych położonych na terenie stacji wodociągowej. Wydajność studni przy przewidywanym poborze nie pokrywa zapotrzebowania na wodę dlatego też na terenie stacji wykonano dwa zbiorniki wyrównawcze wody czystej o pojemności 150 m3 każdy. Zapewniają one odpowiednią ilość wody w okresie maksymalnego jej zapotrzebowania.

Pobór wody ze studni odbywa się za pomocą pomp głębinowych typu GBC produkcji Hydro-Vacuum, które tłoczą wodę poprzez urządzenia uzdatniające do zbiornika wyrównawczego. Sterowanie pomp odbywa się przy pomocy sond zamontowanych w zbiornikach wyrównawczych w zależności od poziomu wody w zbiornikach. Ze zbiornika woda kierowana jest do sieci wodociągowej poprzez pompy w zestawie hydroforowym ZH-ICL/M 5.18 50/5,5.

Proces uzdatniania wody składa się z napowietrzania wody oraz filtracji na filtrach ciśnieniowych zamkniętych (odżelaziająco – odmanganiające). Zastosowano trzy filtry oparte na zbiornikach stalowych typu ZF-01/1600.

Stacja Uzdatniania Wody we wsi Złotki zasila w wodę poszczególne miejscowości: Złotki, Kołodziąż Rybie, Kołodziąż, Bojewo, Sokółkę a w niedalekiej przyszłości również Orzełek.

Źródłem wody dla tego wodociągu jest ujęcie wody podziemnej składające się z dwóch studni głebinowych zlokalizowanych na terenie stacji uzdatniania. Pobierana woda jest pompowana za pomocą pomp głębinowych typu GCA produkcji HYDRO-VACUM bezpośrednio na urządzenia uzdatniania. Proces uzdatniania składa się z napowietrzania wody w aeratorze oraz filtracji na filtrach odżelaziająco - odmanganiających.


Nadzór nad jakością wody podawanej do sieci dystrybucyjnej z tych dwóch stacji sprawuje Sanepid w Węgrowie. Badania wykonywane są cztery razy w roku (dwie kontrole z nadzoru i dwie na zlecenie Zakładu).

Zakład eksploatuje również sieć wodociągową, która zasila w wodę miejscowość Zieleniec. Wodociąg ten zasilany jest ze Stacji Uzdatniania Wody w Starych Lipkach, której współwłaścicielami są Gmina Sadowne i Gmina Stoczek.

 

 

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Kalendarz

loader

Lokalizacja